Център българо-европейски културни диалози
За центъра
Визия:
Център „Българо-европейски културни диалози” (БЕКД) е изследователски център, но и място, в което се споделят идеи и осъществява работа по проекти, свързани с българското изкуство и култура от средата на 19 век до днес. Центърът се стреми да популяризира образователната философия на НБУ, свързваща придобиването на знания и професионалното специализиране с общото духовно развитие. Центърът търси връзките и естествените взаимодействия на българската култура с европейския опит. Центърът работи по одобрени от неговия Съвет проекти, отговарящи на основните му цели.
Цели:
- Да разкрива и популяризира качествата на българското изкуство и култура от края на 19 век до днес у нас и в чужбина, чрез творчески и изследователски проекти.
- Да изследва трансграничния обмен на българското изкуство с европейските културни и художествени центрове през същия период.
- Да инициира публични лекции и конференции с национално и международно значение, дискутиращи въпроси в областта на българо-европейската култура и наследство.
- Да подпомага издаването на направените научни изследвания, като ги прави достояние на обществеността у нас и в чужбина.
- Да популяризира българското изкуство чрез организиране на изложби от национално и международно естество.
- Да работи с индивидуални колекционери и техните сдружения с цел популяризирането и вкарване в научно обръщение на художествени творби и документи от частни колекции.
- Активно да подпомага, стимулира и съдейства на дарителските намерения на колекционерите с цел предоставянето, представянето и експонирането на творби и документи от техните колекцци в рамките на академичната общност на НБУ.
- Да включва в проектите си студенти от бакалавърските, магистърските и докторантските програми на департамент „Изкуствознание и история на културата” и на други департаменти, отговарящи на целите на Центъра.
- Центърът ще насочва усилията на студенти, докторанти и млади изследователи за активно участие в разработването на отделни проекти в местен, регионален, национален и международен план.
Дейности:
- Изследователска
- Образователна
- Творческа
- Експертна
Контакти:
Нов български университет
ул. Монтевидео №21
корпус 2, офис 612, 208
e-mail: becd.centre@gmail.com
Популяризирай, подкрепи, подари култура | Disseminate, Support, Extend the gift of culture
- Директор
-
Анжела Данева е доктор по „Теория на изкуството”от Нов български университет. Научните и интереси са свързани с българската история на изкуството и култура през XX в. От 2006 г. прави проучвания за българските художници в архивите на най-големите италиански академии – Флоренция, Торино, Милано, Венеция, Неапол, Рим и в архива на Венецианското биенале. От 2009 г. е директор на Фондация „Контакти без ограничения”.От 2015 г. е основател и директор на Център „Българо-европейски културни диалози” (БЕКД) в Нов български университет. Член на AICA.
Публикации:- Отзвуци. Христо Берберов и неговото наследство. (БГ, Еng), НБУ, 2022.
- Романтиката на 19 век. Димитър Добрович 1816-1905 - живот и творчество, Сборник с доклади, Съставителство, НБУ, 2017.
- Среща в кафене Греко, Доклад, част от сборника с доклади "Романтиката на 19 век. Димитър Добрович 1816-1905 - живот и творчество", нбу, 2017.
- Мария Доспевска (1889-1972) – художничката самарянка. – Проблеми на изкуството, №4, ИИ (БАН), 2014.
- I bulgari nelle Accademie di Belle Arti Italiane (1878-1944). Nuova Università Bulgara, 2014.
- Между образа и текста. Сборник в чест на Ружа Маринска. Съставителство, НБУ, 2014
- Българи в италианските академии за изящни изкуства (1878-1944)(BG, IT). НБУ, 2013.
- Съвременна българска скулптура. Колекция „Божидар Данев”. Каталог (BG, ENG), НБУ, 2012.
- Георги Божилов–Слона (1935-2001). Портрети на духа (BG, ENG). Арс Милениум, С. 2012.
- Мистерията Иван Маринов. Каталог на изложбата „До Торино и назад” (BG, IT) , Автор и съставител, НГЧИ - 2011.
- Българските произведения в галерията за модерно изкуство в Рим. – Изкуствоведски четения 2010 (сборник статии), БАН, 2011.
- Българи в Академия Албертина в Торино. – В: Докторантски четения (сборник статии), НБУ, С., 2011
- L'artista Boris Georgiev – un bulgaro a Roma e in tutto il mondo. – International Jornal of Arts & Sciences (IJAC), Volume 4, Number 1, ISSN: 1944-6934, 2011.
- Фамилия Села от Сан Джероламо и за още някои неизвестни портрети на Борис Георгиев. – Проблеми на изкуството, № 3, 2010, с. 15-19.
- Изненадата Иван (Джовани) Абаджимаринов. Непознати факти за художника. – В: Изкуствоведски четения 2008, БАН, С., 2008.
- Джакомо Гросо и българските възпитаници на академия Албертина в Торино. – В: Докторантски четения, НБУ, С., 2008.
- Из архивите на Флорентинската академия за изящни изкуства (1878-1945). – В: Пети изкуствоведски четения, БАН, С., 2007.
- Български художници във Флорентинската академия. – Следва, № 15, С., НБУ, 2006.
По-важни изложби и проекти:„Отзвуци. Христо Берберов и неговото наследство.” Изложба в СБХ (март 2022). – куратор на проекта.
„Романтикът Димитър Добрович”, изложба в Националната галерия, ръководител на проекта, 2016
„Георги Божилов-Слона. Ретроспективно”, Изложба по случай 80-години от рождението на художника, Мраморно фоайе, НДК, 2015
„Портрети на духа”. Изложба на Георги Божилов-Слона, БКИ Лондон, 2013
„Портрети на духа”. Изложба акварели на Георги Божилов-Слона, Галерия Средец, Министерство на културата, 2012
„До Торино и назад”, Национална галерия за чуждестранно изкуство, 2011
Популяризирай, подкрепи, подари култура | Disseminate, Support, Extend the gift of culture
- Екип
Гл. ас. д-р Владимир Димитров (1975 г.) е завършил Изкуствознание в Нов български университет. Води курсове по Обща история на изкуството, Изкуство на Италианския ренесанс; Българско възрожденско изкуство; Българска възрожденска култура; Иконография и Опазване на културното наследство. Научните му интереси са в областта на Възрожденско изкуство, иконографията, поклонничество, културен и религиозен туризъм, както и опазване на културно-историческото наследство. Специализирал е в Универститета на Флоренция, Италия.Автор на монография за Зографската фамилия Минови и тяхното стенописно наследство. Автор е на множество фоторазкази, публикувани в списанието на университетска култура „Следва”.Автор на две фотографски изложби „Стани и отиди в Дамаск” (2014 г.), която бе експонирана в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” и Музея на НБУ и „Матера – културна столица на Европа 2019”, експонирана в Музея на НБУ, център за изкуства „Инкубатор”, Пловдив и галерия „Средец” на Министерство на културата, София. Член на AICA.
Росица Гичева-Меймари е магистър по история, доктор по изкуствознание и главен асистент в Нов български университет. Защитила е дисертация на тема „Дионис Бромиос: обреди и вярвания“. Изследователските и преподавателските ѝ интереси са в областите антична и тракийска култура, изкуство и религия; антично наследство в традиционната култура; невропсихология на изкуството. Специализирала е във Френската археологическа школа в Атина.
Тодор Т. Петев е завършил е философия и има докторат по изкуствознание от университета Принстън в САЩ. Специализирал е история на книжната илюстрация в Католически университет в Лувен, Белгия. Работил е като преподавател по история на изкуството в няколко университета в САЩ, а също като изследовател в Отдел за европейска живопис в музея Метрополитен в Ню Йорк и в Отдел за редки книги на Университетската библиотека в Принстън. Хоноруван преподавател е в Нов български Университет, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Един от създателите е на Фондация „Моят музей“, чиято мисия е да подкрепи българските музеи да реализират своя социализиращ и образователен потенциал. В този контекст осъществява медиаторски програми в музеи в София и из страната. Провежда обучения на педагози и музейни специалисти за работа с публиките, за ефективна комуникация и образователни занятия в контекста на културното наследство. Съставител е на първия у нас Наръчник на музейния специалист за работа с публиките (Комисия „Фулбрайт“ и Фондация „Моят музей“, 2019). Съавтор е на книгата „Един ден в музея“ (Точица, 2021), представяща десет семейни обиколки на софийски музеи и удостоено от Асоциация „Българска книга“ с Наградата „Златен лъв“ за издателски проект с най-голяма обществена значимост.
Популяризирай, подкрепи, подари култура | Disseminate, Support, Extend the gift of culture